Στα «Μονοπάτια του Βερμίου» περπατήσαμε την Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2018, οι Γ’ και Δ’ τάξεις του σχολείου μας. Κατά τη διάρκεια του παραπάνω προγράμματος Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του ΚΠΕ Νάουσας, τα παιδιά ενημερώθηκαν για το Βέρμιο, για τις κορυφογραμμές του και για το υψόμετρό τους, για τη βλάστηση, τα ζώα και τα πετρώματά του. Συζήτησαν για τη σπουδαιότητα του δάσους στη ζωή μας και για τους κινδύνους που μπορεί να το απειλήσουν.

Περπάτησαν στα μονοπάτια του βουνού και περιμετρικά του Άλσους του Αγίου Νικολάου. Κατά τη μελέτη πεδίου, με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, οι μαθητές/τριες παρατήρησαν το χώρο γύρω τους και συμμετείχαν σε ομάδες με σκοπό τη συλλογή και καταγραφή στοιχείων. Έτσι αναγνώρισαν χαρακτηριστικά φυτά της τοπικής βλάστησης, όπως η βελανιδιά και η καστανιά, αφουγκράστηκαν ήχους του δάσους, μύρισαν τον αέρα του και έφτασαν στις πηγές του ποταμού Αράπιτσα. Η όμορφη δράση έκλεισε με έργα τέχνης στο έδαφος (Land Art) πού έφτιαξαν με ότι υλικά βρήκαν γύρω τους. Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς του ΚΠΕ Νάουσας για την όμορφη εμπειρία!